Blog

Co můžu používat místo másla?

Být veganem znamená, že nejíte žádné mléčné výrobky, takže ani klasické máslo ze smetany. Možná by se dalo napsat, že vhodnou alternativou je margarín. Ale jakmile začnete trošku bádat, zjistíte, že ačkoli margaríny neobsahují žádné živočišné produkty, většina z nich obsahuje palmový olej.

Kultivace palmového oleje byla v posledních letech velmi kritizována. Aby se získal palmový olej je třeba vykácet velké plochy dešťových lesů při kterém je velmi často usmrceno velké množství původních zvířat. Z tohoto důvodu veganů, kteří si vědomi problémů způsobených palmového oleje se obvykle nepoužívají výrobky s palmovým olejem.

Takže tady jsou některé z alternativ, které můžete jako vegan použít.

Olivový olej a mořská sůl

Jako alternativa k máslo na toast, proč nezkusit pokapat toust olivovým olejem a posolit.

Olej ze lňeného semínka

Podávejte zeleninu s lněným olejem místo másla. Lehce pokapejte uvařenou zeleninou, ale pozor nikdy nevařte zeleninu přímo s lněným olejem, protože obsahuje mastné kyseliny, které se při vysokých teplotách stanou nestabilní.

Rozmačkané avokádo

A great replacement spread on bread is mashed avocado. Although its flavour is not to everyone’s taste, the texture is rich and creamy.

Cibulové máslo

Překvapivě sladké a krémové. Cibulové máslo se vyrábí  tak, že se cibule vaří po dobu až 6 hodin! Cibule změní konzistenci na velmi měkkou a roztíratelnou alternativu ke klasickému máslu. V ČR se zatím v obchodech sehnat nedá. Pokud přece jen ho někde v regálu najdete, dejte nám vědět v komentářích.

Kokosový olej, Sezamový olej a kukuřičný olej

Pokud jste zvyklí na vaření zeleniny s máslem, pak kokosový olej je skvělá alternativa. Kokosový olej skvěle obohatí palačinky a sladké pečivo. Sezamový olej a kukuřičný olej mohou být také použity místo másla při pečení.

Zeleninová a ovocná másla

Mrkvové máslo, dýňové máslo a mrkvovo-kešu máslo všechny výborně chutnají na každém chlebu (veganském)!

Jako alternativu můžete vyzkoušet naše veganské máslo

Autor

Tom Tom

Sdílet & Tisknout

Žádné komentáře

Zanech vzkaz